PRZEDSZKOLAKMAŁY I DUŻY PRZYRODZIE SŁUŻY GR. IV

Realizując roczny plan pracy Edukacja ekologiczna zajmuje jedno z zadań w całokształcie oddziaływań wychowawczo – dydaktycznych przedszkola. Dzieci z grupy IV realizowały tematykę kompleksową „ Przedszkolak mały i duży przyrodzie służy” W przedszkolu jest wiele okazji do kształtowania u dzieci wrażliwości ekologicznej. Obejmuje ona zaznajomienie dzieci ze światem roślin i zwierząt, z przyrodą nieożywioną, a także uczenie ich dostrzegania i przeżywania piękna oraz potrzeby obcowania z nim. Uwrażliwienie dzieci na piękno i konieczność ochrony przyrody sprawia, że właściwie reagują na nieodpowiednie zachowanie się innych osób w stosunku do naturalnego środowiska. W zbliżaniu dzieci przedszkolnych do przyrody i zaznajamianiu ich z zagrożeniami ekologicznymi szczególnie ważne jest uczenie się przez przeżywanie. Stwarza ono optymalne warunki do rozbudzania uczuć dzieci, a także sprawia, że wiedza o przyrodzie i zasobach oraz jej ochrona staje się wartością, której chcemy bronić i dla której chcemy pozyskać innych.