„ Marzanno, Marzanno zimowa panno”- grupa III

Wszystkie przedszkolaki z utęsknieniem czekają na nadchodzącą WIOSNĘ… szukają jej oznak, ale jak mówi przysłowie: „W MARCU JAK W GARNCU”. Dzieci z grupy  III przygotowując się na pożegnanie Pani Zimy postanowiły zrobić  Marzannę. . Przed przystąpieniem do pracy dzieci z uwagą wysłuchały nauczycielki, która opowiedziała im o ludowym zwyczaju Topienia Marzanny.
Marzanna jest kukłą wykonaną głównie ze słomy i bibuły. Topienie Marzanny jest staropolskim zwyczajem związanym z Pierwszym dniem Wiosny. Sama kukła jest symbolem zimy, a ceremonia jej utopienia według zwyczaju ma spowodować jej odejście, przebudzenie przyrody do życia. Dzieci zapoznały się ze sposobem wykonania kukły w przygotowaniu, której aktywnie pomagały. Marzanna została wykonana z ekologicznych materiałów. Dzieci przystrajały ją bibułą i kolorowymi materiałami.