Przedszkole Publiczne nr 9

Optymistyczne przedszkole

O nas

Przedszkole Publiczne nr 9

Optymistyczne przedszkole

O nas

Przedszkole Publiczne nr 9

Optymistyczne przedszkole

O nas

Przedszkole Publiczne nr 9

Optymistyczne przedszkole

O nas

Przedszkole Publiczne nr 9

Optymistyczne przedszkole

O nas

TWÓRCZOŚĆ PLASTYCZNA

Zajęcia plastyczne wspomagają rozwój dzieci, wypełniają lukę w sferze uczuć i emocji, a także w kształtowaniu wyobraźni i myślenia twórczego. Zachęcamy państwa do tego rodzaju aktywności z dziećmi. Życzymy miłej zabawy.

 

  • Bocian z papierowego talerzyka

Łatwe w wykonaniu i efektowne bociany, to wspaniała propozycja dla każdego przedszkolaka.

Do wykonania bocianów potrzebujemy tekturowe talerzyki, czerwony papier, biały papier, oraz czarną i białą bibułę, nożyczki i klej.

Dzieciom młodszym można pomóc i wyciąć gotowe elementy. Dzieci starsze samodzielnie odrysowują gotowe szablony zrobione przy pomocy rodzica i wycinają. Na koniec z kawałków podartej bibuły przyklejaliśmy fragmenty upierzenia:-)

  • Wiosenne drzewko z rolki i plasteliny

Wiosenne drzewko to idealna praca plastyczna na przywitanie wiosny. Już za chwilę rozkwitnie Forsycja, Magnolia, Bez i drzewka owocowe, więc to idealny czas. Praca jest łatwa w wykonaniu, efektowna, a przy okazji jest świetnym treningiem małej motoryki, czyli sprawności palców i dłoni.

                 Do wykonania pracy potrzebujesz: rolkę po papierze, brązową i różową bibułę, kartkę z bloku technicznego, brązową plastelinę, zielony pisak, kredkę lub plastelinę.

                Brązową bibułę zgniatamy mocno i delikatnie rozkładamy. Następnie kładziemy na bibułę rolkę po papierze, owijamy dookoła rolki, a końce bibuły wciskamy do środka rolki. Podobnie jak na zdjęciach poniżej.

Z kartki z bloku technicznego wycinamy koronę drzewa. Z brązowej plasteliny toczymy paluszkami małe wężyki, z których formujemy gałęzie, które przyklejamy do korony drzewa. Możemy je też delikatnie rozcierać palcami, a paznokciami zrobić fakturę imitującą korę drzewa. To świetne ćwiczenie wpierające małą motorykę, podobnie jak zgniatanie kulek z bibuły. Takie prace plastyczne wspierają zdolności manualne dziecka i doskonale przygotowują do nauki pisania.

Zielone listki możemy narysować pisakiem, kredką lub wykleić z bibuły, czy plasteliny. Następnie kawałki różowej bibuły zgniatamy w kulki, które mocujemy do korony drzewa za pomocą kleju. To wiosenne kwiatki. Koronę drzewa mocujemy na pniu z rolki, nacinając ją po bokach.

  • Żonkile z papilotek

 

Żonkile z papilotek to prosty pomysł na pracę plastyczna dla dzieci. Do wykonania pracy potrzebna jest kartka papieru, dwie żółte papilotki, kawałek żółtej i zielonej bibuły, nożyczki i klej.

           Z dwóch papilotek wycinamy kształt kwiatu Żonkila, z bibuły skręcamy łodygi i wycinamy trawę oraz liście, a na koniec przyklejamy wszystko na kratkę.

 

  • Jak ulepić zwierzątka z plasteliny – krok po kroku

Lepienie z plasteliny to nie tylko jedna z najlepszych aktywności rozwijających małą motorykę, zdolności manualne i sprawność dłoni, ale również świetna zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię. Dziś przedstawiamy Wam kilka pomysłów na zwierzątka z plasteliny.

Wspólnie spędzony czas na lepieniu kolejnych zwierzątek i ciekawe rozmowy, które pobudzają rozwój mowy u dziecka, śmiechy… to chwile, które warto przeżyć ze swoją pociechą.

           Plastelina, która pod wpływem ugniatania i ciepła dłoni mięknie i staje się niezwykle plastyczna działa odstresowująco, wyciszająco i daje mnóstwo frajdy…

Podczas lepienia z plasteliny nasze dzieci uczą się planowania, cierpliwości, łączenia ze sobą poszczególnych elementów oraz współpracy w grupie. Takie zabawy rozwijają kreatywność u dziecka, dodają pewności siebie oraz wiary we własne umiejętności.

Zapraszamy Was kochani na filmy na youtube, w których pokazane jest jak ulepić zwierzątka z plasteliny krok po kroku…

Jak ulepić żabę z plasteliny:

https://www.youtube.com/watch?v=Qfto958glHI

Jak ulepić biedronki?

https://www.youtube.com/watch?v=qz87d_ydSqA

Pingwin z plasteliny:

https://www.youtube.com/watch?v=_5B00D1VbIc

Jak ulepić kota z plasteliny?

https://www.youtube.com/watch?v=jk_I622LM-E

  • Wiosenna praca plastyczna – Forsycje

 

Każdy sposób na przywołanie wiosny jest dobry, a tym bardziej twórcze i artystyczne działania najmłodszych artystów. Soczyście żółte forsycje zawsze kojarzą mi się z pierwszymi promieniami słońca i nadchodzącą wiosną. Dziś zaprezentujemy prosty sposób na pracę plastyczną dla przedszkolaków. Forsycja metodą stempelkowania.
           Do wykonania pracy potrzebujecie: białą kartkę format A4, żółtą farbę, brązową farbę, drucik kreatywny lub wycięty szablon kwiatu forsycji.
             Na kratce za pomocą pędzla, patyka lub palca malujemy brązowe gałązki. Następnie drucik kreatywny wyginamy tak, aby powstał kwiat forsycji z czterema płatkami. Tak przygotowany stempelek maczamy w żółtej farbie i stemplujemy kwiaty na naszych gałązkach. Jeśli nie macie drucika kreatywnego podobną pieczątkę można wyciąć z kawałka kartonu, ziemniaka lub słomki do picia napojów. Środki naszych kwiatów dodatkowo przyciemniliśmy delikatnie stemplując je zamoczonymi w brązowej farbie palcami.
                Taka prosta praca plastyczna pozwala nawet najmłodszym dzieciom stworzyć samodzielnie wiosenną pracę plastyczną.
  • Kurczak z papieru z ruchomym dziobem

     Kurczak z papieru to bardzo prosta praca plastyczna, a ruchomy dziób sprawi dzieciom wiele frajdy. Taka przestrzenna głowa kurczaka wielkanocnego świetnie sprawdza się do zabaw motorycznych, a każde dziecko będzie zadowolone z efektu i samodzielnie stworzonej pracy.

                    Do wykonania pracy potrzebujemy: kolorowy papier typu brystol ewentualnie biały brystol można okleić lub pomalować. Nożyczki, klej i jakieś pomponiki lub zgniecione kawałki bibuły.

 

 Z żółtego papieru wycinamy kształt owalu, z pomarańczowego dwa kwadraty na dziób, a osobno wycinamy czuprynkę. Z czarnego lub brązowego papieru robimy oczka można też przykleić gotowe oczka kreatywne do kupienia w sklepie plastycznym. 

                 

  • Wyklejanie plasteliną na Wielkanoc

Kolorowanki do druku, wyklejania plasteliną i malowania na Wielkanoc to doskonały pomysł na proste aktywności dla najmłodszych dzieci. Dla młodszych dzieci warto skorzystać z gotowych i prostych szablonów. Maluszki za pomocą kuleczek z kolorowej bibuły lub maczając paluszki w farbie wypełniają puste kółeczka na szablonach. Dzieci mogą dowolnie wybierać kolorystkę i tworzyć własne wzory. Zabawy w wyklejanie plasteliną wspaniale rozwijają i trenują małą motorykę, przygotowując dziecięce paluszki i dłonie do nauki pisania.

 

Starszym dzieciom możemy zaproponować pisanki czyste bez wypełnienia zachęcając, aby stworzyły własną kompozycję. Takie projektowanie niezwykle rozwija kreatywność i myślenie przestrzenne. Część dzieci z pewnością chętnie podejmie się takiego wyzwania, a inne będzie trzeba zachęcić.

      

 

  • Pisanki techniką frotażu

   Pisanki techniką frotażu to prosta, szybka i efektowna praca plastyczna w klimacie nadchodzących świąt wielkanocnych. To jedna z bardziej lubianych przez dzieci technik, bo pozwala osiągnąć szybkie efekty, a jednocześnie pobudza dziecięcą wyobraźnię w poszukiwaniu i tworzeniu nowych struktur do odrysowywania. 

 

                 Do zabawy potrzebujecie: białe i kolorowe kartki, nożyczki, pastele suche lub olejne, ale może też być węgiel lub kredki świecowe. Do odrysowywania przydadzą się różne serwetki, papierowe wycinanki, szablony malarskie, koronki i struktury, które nadadzą naszej pisance wyjątkowy wygląd i charakter.

 Białą kartę kładziemy na serwetkę lub wycinankę. Przejeżdżamy po kartce kilkukrotnie poziomo położonym węglem lub kredka świecową. Pod naciskiem kredki odbija się struktura serwetki tworząc piękne wzory na naszej białej kartce. Teraz wystarczy wyciąć z kartki kształt jaja i nakleić na kolorowe tło. W ten sposób każdy może stworzyć wyjątkowe pisanki, nawet najmłodsze dzieci. Możliwość poszukiwania nowych wzorów w otoczeniu świetnie pobudza dziecięcą kreatywność.

 

  • Dekorowanie jajek 

Najbardziej kojarzy się z przygotowaniami do świąt, dekorowanie pisanek. Tradycyjne barwienie ma swoje uroki, ale dziś pokażemy wam szybki, tani, efektowny i ekologiczny sposób dekorowania pisanek wspólnie z dziećmi. Najlepiej do dekorowania nadają się białe jajka, ale jak zobaczycie na zdjęciach i z tradycyjnymi jajami wyszło całkiem nieźle. Oprócz jajek można również dekorować styropianowe ozdoby. Do naszej zabawy w dekoratorów potrzebujemy białko jaja, które służy nam za klej, pędzelek oraz dekoracyjne serwetki lub kolorową bibułę. Zamiast białka, można użyć również rozwodniony klej typu wikol. Serwetkę trzeba rozdzielić, tak aby została tylko jedna cieniutka ozdobna warstwa, zazwyczaj trzeba zdjąć dwie spodnie warstwy. Doskonale cały sposób dekorowani widać na filmie udostępnionym poniżej.

  •  

     

    Jajko smarujemy białkiem, a następnie przykładamy dekoracyjną serwetkę. Wygładzamy ją delikatnie pędzlem umoczonym w białko, po chwili całość ładnie przylega. Jeśli macie za duży kawałek serwetki, to odetnijcie nadmiar. Po wysuszeniu nasza pisanka prezentuje się bardzo elegancko. Tak przygotowane dekoracje można na końcu zabezpieczyć pokrywając je cienką warstwą lakieru do włosów. Jeśli boicie się korzystać z białka to świetnie sprawdza się też rozwodniony klej magic lub wikol. 

  • Jak zrobić zajączki wielkanocne z wytłoczek po jajkach

 

Do Świąt coraz bliżej, najwyższa pora żeby przygotować się razem z dzieckiem na Wielkanoc.

Polecamy Wam fantastyczną dekorację stołu, lub koszyczka ze święconką – wielkanocne zajączki. Święta są czasem rodzinnych spotkań. Jeśli będziecie mieć gości z dziećmi, to zapewnicie im w prosty sposób fantastyczną zabawę.

 Co potrzebujemy do zrobienia zajączka?

  • wytłoczkę po jajkach
  • nożyczki
  • klej (typu superglue, albo magiczny)
  • pędzelki i farbki
  • czarny pisak
  • kawałek watki na ogonek

 

  • Jak zrobić zajączka?

Wycinamy wystającą część wytłoczki po jajkach. Możemy pod odpowiednim kątem wyrównać spód odciętego fragmentu, żeby był bardziej stabilny, ale oczywiście nie jest to konieczne. Z płaskiej części wytłoczki wycinamy uszy naszego zająca i przyklejamy mocnym klejem. Czekamy.

 

  • W tym czasie przygotowujemy farbki. Ważne żeby nie używać zbyt dużo wody, żeby nasza wytłoczka nie napęczniała. Jak uszy już się stabilnie trzymają to malujemy zająca na wybrany kolor.
  • Czarnym pisakiem robimy oczka i nosek.
  • Jak już zajączek wyschnie to robimy kulkę z waty i przyklejamy mocnym klejem.  

 

  • Na zielonej łące pasły się (kolorowe) zające

Zasady tej gry są proste, a przebieg wciągający. Jest ona również świetną okazją do nauki kolorów w języku ojczystym dla młodszych dzieci, oraz w języku obcym dla tych nieco starszych.


Pionki przygotowane z rolek po papierze toaletowym, zwykłą kostkę na potrzeby gry oklejamy papierem kolorowym, a za „gniazdka” posłużą kawałki zielonych kartek z bloku.

Zasady gry:

Wszystkie zające ustawiamy na środku. Każdy uczestnik otrzymuje „gniazdko”, w którym mogą usiąść tylko dwa zwierzątka. Gracze kolejno rzucają kostką i nazywają głośno wylosowany kolor. Zabierają ze środka zająca w odpowiednim kolorze i umieszczają go w „gnieździe”.

 Jeśli w kolejnych rundach wypadnie kolor, w jakim mamy zajączka w „gnieździe”, otrzymujemy punkt, odkładamy zająca na bok i zwalniamy tym samym miejsce dla następnego uszatego. Jeśli w „gniazdku” mamy dwa zające, a wylosowany kolor nie odpowiada żadnemu z nich, kolejka przepada.


Gra toczy się do momentu, aż na środku nie zostanie żaden zając.
Wygrywa osoba, która zdobędzie najwięcej punktów.

  • Bocian z papierowych talerzyków

Ciesząc się wiosną dzisiaj proponujemy bociany z papierowych talerzyków, które najpierw będą latały po waszym  mieszkaniu, a później ozdobią ścianki regału.

Potrzebne będą: papierowy talerzyk, nożyczki, ołówek, dwie małe i jedna duża plastikowa łyżeczka, kreatywne oczy, czerwony marker, klej na gorąco, kawałek czerwonej pianki.

 

Najpierw według wzoru na zdjęciu należy wyciąć elementy z papierowego talerzyka, następnie pomalować końcówki skrzydeł na czarno. Małym łyżeczkom przycinamy okrągłe zakończenia i malujemy czerwonym markerem. Do główki dużej łyżki przyklejamy oczy i wycięty z pianki dziób. Na koniec sklejamy wszystkie elementy i bocian jest gotowy do poszybowania w górę.

 

  • Biedronka- wiosenna praca plastyczna 

Praca łączy ze sobą wiele czynności jak malowanie farbami, dziurkowanie dziurkaczem, wycinanie z papieru oraz klejenie.

Potrzebne będą: papier w zielonych odcieniach, czerwony papier, czarny marker, klej biurowy, farby akwarelowe, nożyczki, dziurkacz w kształcie koła, biała kartka z bloku technicznego

Biedronki – krok po kroku

  1. Malujemy akwarelami tło na kolor brązowy i niebieski, odkładamy do wyschnięcia.
  2. Wycinamy podłużne  paski zielonego papieru (źdźbła trawy) i przyklejamy do tła.
  3. Dziurkaczem wycinamy kółeczka w kolorze czerwonym i przyklejamy w dowolnych miejscach na pracy.
  4. Czarnym flamastrem dorysowujemy biedronkom główki, kropki i nóżki. POWODZENIA

  

  • Zabawy z klamerkami – Rybki z makaronu

Doskonała zabawa twórcza pobudzająca wyobraźnię, a jednocześnie rozwijająca sprawność dłoni. Jeśli twoje dziecko ma problemy z małą motoryką, przygotowuje się do nauki pisania lub uwielbia zabawy w łowienie rybek, to idealna propozycja dla Was.

Do dzisiejszej zabawy potrzebujemy: makaron (duże muszle), farby, pędzle oraz klamerki. Pierwsza część zabawy ma charakter artystyczny. Malowanie barwnych rybek niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Do dzisiejszej zabawy potrzebujemy: makaron (duże muszle), farby, pędzle oraz klamerki. Pierwsza część zabawy ma charakter artystyczny. Malowanie barwnych rybek niezwykle pobudza dziecięcą wyobraźnię.

Przedstawiamy dzieciom dwie zabawy. Pierwsza z nich to połów muszli. Do miski wlewamy wodę i wrzuciłam kasztany oraz niepomalowane makaronowe muszle. Dzieci za pomocą klamerek wyławiają kolejne muszle starając się wydobyć ich jak najwięcej. Można również spróbować trudniejszą wersję zabawy z zawiązanymi oczami. Jedną ręką wyszukujemy w wodzie muszli, a drugą wyławiamy skarby łapiąc je klamerką.

Wszelkie zabawy klamerkami doskonale usprawniają chwyt, wzmacniają uścisk dłoni i trenują małą motorykę czyli manualność dziecka, która jest niezbędna w dalszym etapie rozwoju i przy nauce pisania w szkole. Doskonale możecie to zobaczyć na filmie podanym poniżej . Do zabawy możecie również wprowadzić elementy edukacyjne. Zamiast barwnych rybek dziecko może łapać samogłoski, cyferki, literki lub sylaby, a nawet uczyć się kolorów. Wystarczy przykleić do makaronowych muszli odpowiednie karteczki.

https://www.youtube.com/watch?v=65O16scyGLw

  • Jak ulepić zwierzątka z plasteliny – krok po kroku

    Lepienie z plasteliny to nie tylko jedna z najlepszych aktywności rozwijających małą motorykę, zdolności manualne i sprawność dłoni, ale również świetna zabawa pobudzająca dziecięcą wyobraźnię. Dziś przedstawiamy  Wam kilka pomysłów na zwierzątka z plasteliny.

 

Wspólnie spędzony czas na lepieniu kolejnych zwierzątek i ciekawe rozmowy, które pobudzają rozwój mowy u dziecka, śmiechy… to chwile, które warto przeżyć ze swoją pociechą..

Plastelina, która pod wpływem ugniatania i ciepła dłoni mięknie i staje się niezwykle plastyczna działa odstresowująco, wyciszająco i daje mnóstwo frajdy…

 

Podczas lepienia z plasteliny nasze dzieci uczą się planowania, cierpliwości, łączenia ze sobą poszczególnych elementów oraz współpracy w grupie. Takie zabawy rozwijają kreatywność u dziecka, dodają pewności siebie oraz wiary we własne umiejętności.

Zapraszamy Was kochani na filmy na youtube, w których pokazane jest jak ulepić zwierzątka z plasteliny krok po kroku…

Jak ulepić żabę z plasteliny:

https://www.youtube.com/watch?v=Qfto958glHI

Jak ulepić biedronki?

https://www.youtube.com/watch?v=qz87d_ydSqA

Pingwin z plasteliny:

https://www.youtube.com/watch?v=_5B00D1VbIc

Jak ulepić kota z plasteliny?

https://www.youtube.com/watch?v=jk_I622LM-E

 

  • SŁOŃCE I ŻABA – TWÓRCZOŚĆ Z PAPIEROWYCH TALERZYKÓW

     

    Przyszedł czas na to, aby zrobić słoneczko i żabę z papierowych talerzyków – idealne do zrobienia z dziećmi wiosną.

    Potrzebne będą: dwa papierowe talerzyki, dwie małe i dwie duże plastikowe łyżeczki, czarny i czerwony marker, żółte i zielone łapki (tutaj pokazane piankowe, ale mogą być również z bloku technicznego), klej na gorąco, żółta i zielona farba, pędzelek, nożyczki, rolka po papierze.

      

    Pracę zaczynamy od pomalowania papierowych talerzyków, co jest ulubioną czynnością większości dzieci:). Z plastikowych łyżeczek ucinamy patyczki, a na owalnej części malujemy źrenice czarnym markerem. Czarnego markera używamy również do namalowania ust na talerzykach. Z rolki po papierze wycinamy jeden okrągły kawałek, tak aby utworzyć język żaby, malujemy go na czerwono. Wszystkie elementy razem z łapkami przyklejamy klejem na gorąco do talerzyków i żabka i słoneczko są gotowe. Takie prace mogą stanowić piękną, wiosenną dekorację.

  • OWIES W POJEMNICZKACH PO DANONKACH – KREATYWNA ZABAWA DLA DZIECI NA WIOSNĘ

Z nadejściem wiosny zaczynamy coraz baczniej przyglądać się budzącej się do życia przyrodzie.

Potrzebne będą:

  • pudełeczka po danonkach,
  • ruchome oczka,
  • kawałek taśmy izolacyjnej na buzię,
  • nasionka (na zdjęciach owies)

Na początku zróbcie buźkę swoim doniczkom, a później  zabierzcie się do sadzenia nasionek. Co robić: najpierw ziemia, potem ziarenka, znowu ziemia i podlewanie. Następie umieście roślinki na parapecie w swoim pokoju i żeby stał obok zawsze dzbanuszek z wodą i spryskiwacz. Mali ogrodnicy codziennie sprawdzajcie swoje uprawy, podlewajcie i za każdym razem podziwiajcie widoczny postęp uprawy.

  

  • Żonkile z papilotek to prosty pomysł na pracę plastyczna dla dzieci. Do wykonania pracy potrzebna jest kartka papieru, dwie żółte papilotki, kawałek żółtej i zielonej bibuły, nożyczki i klej.  Z dwóch papilotek wycinamy kształt kwiatu Żonkila, z bibuły skręcamy łodygi i wycinamy trawę oraz liście, a na koniec przyklejamy wszystko na kratkę.