PROJEKT „DZIECI Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA” W GRUPIE II

W drugim tygodniu czerwca dzieci z grupy II rozpoczęły realizację projektu „Dzieci z różnych stron świata”. Zajęcia rozpoczęliśmy od podróży po różnych kontynentach, odnajdując na nich swoich rówieśników. Szukaliśmy różnic i podobieństw w ich języku, wyglądzie, potrzebach. Stworzyliśmy mapę pojęć, pytań, które dzieci chciałyby zadać innym dzieciom, zamieszkującym naszą kulę ziemską. Oglądaliśmy, książki, albumy oraz prezentację multimedialną, aby  poznać bliżej  dzieci z innych krajów. Jednego dnia przenieśliśmy się do wioski indiańskiej i ubrani w samodzielnie wykonane pióropusze przy ognisku braliśmy udział w ważnej naradzie z wodzem wioski. Innego dnia podglądaliśmy afrykańskie zabawy, sami próbując tańczyć w rytm bębnów i wspólnych oklasków. Zabawy te przyniosły dzieciom wiele radości i ułatwiły nam wysunięcie wniosków z naszych poszukiwań. Mimo, iż dzieci pochodzące  z różnych zakątków  świata różnią się od siebie znacznie, lubią różne zabawy, potrawy oraz w inny sposób są wychowywane, mieszkają w różnych domach, chodzą ubrane w zupełnie inne stroje i mają różny kolor skóry, włosów czy oczu, wszystkie chcą być  kochane, chcą mieć swój dom i rodzinę, chcą czuć się bezpiecznie i móc beztrosko się bawić i uczyć. Tak samo jak my mają marzenia, pragnienia, radości i smutki.